Nerwica żołądka

Tym mianem określa się zespół dysfunkcji jelitowo-pokarmowych które pojawiają się na skutek silnego napięcia, z którym człowiek nie radzi sobie. Nerwica żołądka potrafi bardzo komplikować życie osobie, która na nią cierpi, objawy fizyczne, często wskazują, że czynników wywołujących te dolegliwości szuka się się w aspekcie fizycznym.

Przyczyny nerwicy żołądka

Intensywne emocje, napięcia nerwowe i psychiczne, stan zagrożenia, niepokoje, strach – wszystko to, razem ma wpływ na pojawienie się zaburzeń somatycznych, które wywołują krótkotrwałe zmiany w czynności narządów, takie jak zaburzenia żołądkowe i jelitowe. Często nie kojarzymy objawów nerwicy, gdyż następują one w tak długich odcinkach czasu, że trudno je powiązać.

W aspekcie emocjonalnym nerwica objawia się ogólną nerwowością występującą razem z przejmującym lękiem. To w psychice należy szukać przyczyn nerwicy, intensywne przeżywanie emocji, brak umiejętności radzenia sobie z nimi, ma wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, powodując jego dysfunkcje.

Według najnowszych badań w jamie brzusznej i w mózgu znajdują się zbliżone względem budowy ośrodki nerwowe. Ponadto badania te potwierdzają, że w jamie brzusznej funkcjonują niemal wszystkie substancje przekazujące bodźce nerwowe, wśród których możemy wymienić serotoninę, dopaminę czy noradrenalinę. Układ nerwowy żołądka wytwarza 24 białka i niewielkie ilości aktywnych psychicznie związków chemicznych. Ośrodki nerwowe w jamie brzusznej są filtrem krwi, który chroni, komórki nerwowe przed wpływem toksycznych substancji.

Terapia nerwicy żołądka

Leczenie nerwicy żołądka jest oparte na leczeniu farmakologicznym, które nadzoruje neurolog. Można profilaktycznie stosować ziołowe tabletki na uspokojenie które nie są szkodliwe a mogą jedynie pomóc. Chory przyjmuje leki uspokajające oraz przeciwlękowe, które blokują przekazywanie impulsów nerwowych, przez co podenerwowanie i lęk są mniej odczuwane, dając ulgę pacjentowi. Farmakoterapia może trwać najdłużej do 12 tygodni. Drugim, istotnym elementem leczenia nerwicy żołądka jest psychoterapia, dzięki której pacjent poddaje ocenie swoje umiejętności radzenie sobie ze stresem uczy się jak sobie z nim walczyć, poznaje metody relaksacyjne. Przydatne w leczeniu nerwicy żołądka są wszelkiego typu masaże, muzykoterapia, oraz hipoterapia.